Akkor, ha egy épület, vagy annak egy része nem szerepel a földhivatali nyilvántartásban. - Illetve ha engedély és bejelentés nélküli építkezés történt vagy történik.
A fennmaradási engedélyezési eljárást kezdeményezheti a tulajdonos önszántából, vagy indulhat az építési hatóság felhívására is.
Ez a két eset a leggyakoribb:
Engedély és bejelentés nélkül folyik az építkezés, valaki bejelentést tesz, vagy az építési hatóság szúrópróba szerűen ellenőriz, és felszólítja a tulajdonost a fennmaradási engedélyezési eljárás lefolytatására.
Az ingatlant szeretné eladni a tulajdonos, de részben vagy egészben nem szerepel az épület a térképmásolaton. Ilyenkor nem, vagy csak kedvezőtlenebb feltételekkel hitelezhető az ingatlan.
A fennmaradási engedélyezési eljárásnak két fajtája van:
Fennmaradási és használatbavételi engedély: már teljes egészében elkészült épületre vonatkozóan.
fennmaradási és továbbépítési engedély: folyamatban lévő építkezések kapcsán.
Fennmaradási engedély vagy építésügyi hatósági bizonyítvány kérelem során 2 dolgot kell megvizsgálni:
10 éven belül, vagy annál régebben épület az épület?
Szabályos-e az épület?
Ha 10 éven belül épült az épület, akkor fennmaradási engedélyezési kérelmet szükséges benyújtani. Ha 10 évnél régebben épült az épület vagy épület rész, akkor építésügyi hatósági bizonyítványt kérelmezünk. Mindkét esetben csak akkor hagyják jóvá a kérelmet, ha egyébként szabályos az épület.
Ha engedély nélkül épült valami, vagy volt rá engedély, de attól eltérően valósult meg az épület, akkor bírság terhe mellet az elkészült épületrészek hivatalossá tehetők, és tovább építhetők. A bírság mértéke függ a készültségi foktól és az alapterülettől.
A leggyakrabban előforduló esetekben ezekkel a bírság összegekkel kell számolni, ha teljesen kész az épület:
Lakóépületre: 72 ezer Ft/nettó m2
Tároló, garázs: 48e vagy 80e Ft/ nettó m2 – attól függ, hogy 60 nm alatti vagy feletti
Nyaraló: 120 ezer Ft/ nettó m2
Szállás vagy vendéglátó épület: 160 ezer Ft Ft/ nettó m2
Ipari épület: 140 ezer Ft Ft/ nettó m2
Gazdasági épület: 100 ezer Ft Ft/ nettó m2
Szakértőként találkozom azzal a félreértéssel, hogy „Ha a bírságot kifizetik, akkor maradhat az épület.” De nem ez a logikája. Ha engedély nélkül épült, de szabályos, akkor bírság mellett maradhat. Ha engedély nélkül épült, és szabálytalan is, akkor el kell bontani. Mindez persze csak a 10 éven belül történt esetekre igaz. A keletkezés idejét légi felvételekkel ellenőrzik, Google Earth program vagy más, nem nyilvános térinformatikai rendszerek segítségével.
Ebben az esetben az építésügyi hatóság birság érvényesítési joga már elévült. Építésügyi hatósági bizonyítványt kell kérni az épületre. Az épületről utólag kell építészeti dokumentációt készíttetni és épület feltüntetési vázrajzot kell csináltatni egy földmérővel. Az elkészült épület szakszerűségéről és minőségéről nyilatkoznia kell a kivitelezőnek, vagy ha ő nem elérhető, akkor pedig utólag szakértőknek kell megvizsgálnia az épületet és nyilatkoznia arról, hogy az épület a rendeltetésszerű használatra alkalmas. Minden szakterületről külön-külön a megfelelő jogosultsággal rendelkező kolléga nyilatkozata szükséges: építésügyi műszaki szakérő, tartószerkezeti szakértő, épületgépész szakértő és épületvillamossági szakértő.
A szabálytalanság több féle lehet: pl. szakszerűtlen kivitelezés vagy túlépítés, ha meghaladja a beépíthetőségi %-ot esetleg építési helyen kívük történt a bővítés. Ilyenkor az épületet szabályossá kell tenni, bontással, átépítéssel. A hatóság nem rendeli el, hogy konkrétan hogyan, a tulaj eldöntheti, hogy melyik újját harapja meg. Bár az eddigi szakértői tapasztalataim alapján nem sok mozgástér szokott maradni, de törekszem a legoptimálisabb és legköltséghatékonyabb megoldást megkeresni ilyen esetekben.
Az ilyen ingatlanok hátránya, hogy nem lehet CSOK-ot felvenni rá. A jelzálog hitelek is csak maximum a jogtiszta részt veszik figyelembe, ami aránytalan és kedvezőtlen lehet az ingatlan piaci értékéhez viszonyítva. Marad a személyi hitel, ami nem biztos hogy elégséges. Valamint a rendezetlen ingatlan kiesik a felújítási és korszerűsítési pályázatokból is.
Ebben az esetben már nincs a hatóságnak szankcionálási joga, de a hatósági bizonyítvány vagy a fennmaradási engedély kiadását megtagadja szabálytalan épület esetén.
Mint írtam korábban, csak szabályos állapot kap építésügyi hatósági bizonyítványt vagy fennmaradási engedélyt. Érdemes végig gondolni, hogy hogyan tehető a legköltséghatékonyabban szabályossá az épület. (pl azt az utólag épült tárolót mégis le kell bontani.) Sok esetben a szabályossá tétel és az eljárás költségei megtérülnek az eladásnál azáltal, hogy egy szélesebb vevőkör érhető el a hitelképes ingatlannal.
Ha bármelyik fentihez hasonló ügyben segíthetünk, keress bizalommal, kérj visszahívást!