Kicsit más a két eljárás. Fennmaradási engedély kérelemet azoknál az épületeknél kell indítani, amelyek 10 éven belül kerültek bővítésre, építésügyi hatósági bizonyítványt pedig a 10 éves szankcionálási idő eltelte után lehet kérni.
Az építésügyi hatósági bizonyítvány megkérésekor benyújtandó dokumentáció valamivel egyszerűbb. Nem kell komplett építészeti dokumentációt készíteni „csak” a beépítési paramétereket kell kiszámolni és ezzel igazolni, hogy az épület szabályos. Szakértői nyilatkoztatok, földmérés, energetikai tanúsítvány mindkét esetben szükségesek.
Fennmaradási engedélyezési eljárást abban az egy esetben kell indítani, amikor az építkezést 10 éven belül valósították meg és utólag szeretnénk legalizálni az elkészült épületrészt.
Az építésügyi hatósági bizonyítványt több esetben szükséges kérni, ezek közül egy az, amikor 10 évnél régebben megépült és szabályos épületet, épület részt szeretnénk legalizálni.
Építésügyi hatósági bizonyítványt azokban az esetekben szükséges kérni, amikor az ingatlan nyilvántartás szerinti állapotában történt változás. Vagyis a térképmásolatot érintő változás esetén.
Három ilyen eset van, és minden esetben más-más, több-kevesebb iratot szükséges benyújtani. Pl épület bontás után és engedély nélkül építhető épületek esetén nem szükséges építészeti dokumentációt benyújtani, ezeket az eseteket nevezzük építésügyi hatósági bizonyítvány "light”-nak, a 10 évnél régebben épült szabályos épületek esetén, mint fent is írtam, egy kicsivel egyszerűbb dokumentációt kell benyújtani.
Építésügyi hatósági bizonyítvány "light":
épület elbontása esetén
engedély és bejelentés nélkül építhető épület/építmény építés esetén, vagyis 35nm hasznos alapterület alatti, nem emberi tartózkodásra való épületnél, pl garázs, tároló...
Építésügyi hatósági bizonyítvány
10 évnél régebbi szabályos épület esetén az utólagos legalizáció érdekében.
Keressen minket bizalommal, ha bármelyik ügy kapcsán segíthetünk! Kérjen ingyenes konzultációt, ha nem tudja el dönteni, melyik vonatkozik az Ön esetére!